Pracownia przy ul. Bugaj 15/17 w Warszawie, w której mieszkał i pracował Zbigniew Maleszewski, stanowi modelowy przykład autorskiej pracowni artystycznej działającej w tkance miejskiej przez ponad pół wieku.
Pracownia ta jest wspaniałym, zachowanym przykładem wnętrz z lat 60' w budynku będącym częścią odbudowywanego Starego Miasta.
To ponad 6 - metrowe pomieszczenie z antresolą, wspaniałą biblioteką, zbiorami kolekcjonerskimi sztuki, rzemiosła artystycznego, militariów, okazów geologicznych, przyrodniczych jest świadkiem całej powojennej historii Warszawy wraz ze zbiorami sięgającymi XVIII wieku. W piwnicy należącej do tego lokalu mieściła się w latach 80' tajna drukarnia Solidarności. Zachował się z tych czasów sprzęt drukarski oraz "bibuła" drukowana w tej drukarni.
W 2010 roku przy okazji nagrody / odznaczenia Gloria Artis otworzył na skwerze należącym do wspólnoty mieszkaniowej Bugaj 15/17 Stałą Galerię Plenerową - dużą ekspozycję własnych rzeźb w kamieniu
Rzeźby Zbigniewa Maleszewskiego są też wyeksponowane na skwerach przy ul. Bugaj - na przeciwko Galerii Stara Prochownia. Całość dorobku artystycznego, kolekcjonerskiego wraz z niepowtarzalnym wnętrzem jego pracowni wymaga zachowania, wyeksponowania i upublicznienia.
Historyczne pracownie artystyczne stanowią element tożsamości kulturowej Warszawy. Stanowią wymierną pamiątkę po wielu zasłużonych dla warszawskiej kultury i sztuki osobach, są miejscami przechowywana spuścizny artystycznej oraz realizacji nowych projektów wizualnych, artystycznych i kulturalnych
https://zabytki.um.warszawa.pl/content/historyczne-pracownie-artystyczne
W Warszawie jest około 50 historycznych pracowni artystycznych. Ich znakomita część funkcjonuje w prywatnych mieszkaniach, gdzie spuścizną po artystach opiekują się ich rodziny bądź uczniowie. Te miejsca powinny funkcjonować nie tylko jako repozytoria dzieł, ale także tworzyć atmosferę miasta, wymagają więc nie tylko prywatnej, ale instytucjonalnej opieki.
Zdjęcia pracowni wykonała Edyta Paduch epli.pl